Що робити якщо у документах ім’я або ж по батькові, місце і дата народження особи, не збігаються з ім’ям, по батькові, прізвищем, місцем і датою народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або паспорті?
В першу чергу необхідно звернутись до державного органу, який видав відповідний правовстановлюючий документ, з проханням виправити виявлену в ньому помилку. У разі, якщо державна установа, яка видала цей документ, не може виправити допущену в ньому помилку, або така установа ліквідована, та/або архівні документи не збереглися, громадянин має право звернутися до суду їз заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
Найчастіше така невідповідність виявляється при оформленні пенсії, майнових прав громадянина, наприклад: при оформленні спадкових прав, відчуженні права власності тощо.
Як діяти у таких випадках консультують фахівці відділу «Корецькебюро правової допомоги».
Звертаємо увагу, що справи про встановлення факту належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об’єднанні громадян, а також свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану, судовому розгляду не підлягають.
Заява до суду подається за місцем проживання особи та в ній повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити (факт належності особі правовстановлюючого документу) та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт та викладені в заяві обставини.
Заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документа можуть подавати: особа - власник правовстановлюючого документа, якій необхідно довести належність цього документа їй; спадкоємці померлої особи – власника цього документа для оформлення спадкових прав; утриманці померлого для одержання пенсії; інші особи, які мають інтерес у встановленні факту.
Крім того при подачі заяви до суду необхідно сплатити судовий збір у визначеному Законом України «Про судовий збір» розмірі - 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
При розгляді справи суд встановлює належність особі правовстановлюючих документів, а не тотожність прізвища, імені, по батькові, неоднаково названих в різних документах, не присвоєння чи залишення одного з них. Судове рішення є підставою для оформлення майнових або особистих немайнових прав громадян. Судом лише встановлюється, що документ, виданий певній особі, в дійсності їй належить, але суд не вправі вносити виправлення у цей документ.
УВАГА: для запобігання витрат власного часу та коштів, пов’язаних з судовим розглядом, слід уважно перевіряти правильність написання відомостей про особу в документах і відразу вимагати їх виправлень.
Нагадаємо, що безоплатну первинну та вторинну допомогу з питань встановлення фактів належності правовстановлюючих документів можна отримати у відділі «Корецькебюро правової допомоги» за адресою:
м.Корець, вул.Київська ,38
тел. 063-243-41-28