16 липня 2020 року набули чинності зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», які внесені 5 грудня 2019 року Законом України №340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» (далі – Закон № 340- IX).
Зокрема, зміни внесено до статті 1261 Земельного кодексу України «Поновлення договору оренди землі, договору про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови».
Договором оренди землі, договором про встановлення земельного сервітуту, договорами про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови може встановлюватися умова щодо поновлення таких договорів. Умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорі оренди землі, договорі про встановлення земельного сервітуту, договорах про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою.
Якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієїі з сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.
Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.
У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий срок".
Отже при укладанні договорів щодо користування земельними ділянками із 16 липня 2020 року необхідно брати до уваги вищенаведені норми.
У свою чергу, стаття 33 Закону зазнала суттєвих змін, і вказаною нормою регулюється переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк.
Так, відповідно до змін в земельному законодавстві, починаючи з 16 липня 2020 року, після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Варто наголосити, що нові положення не поширюватимуться на договори оренди землі, укладені до набрання чинності Закону №340-IX.
Додатково повідомляємо, що у разі виникнення запитань та необхідності більш детальних роз`яснень щодо порядку та підстав надання безоплатної правової допомоги, телефонуйте за номерами телефону (03651) 2-01-08, 063-243-41-28, з понеділка по п`ятницю з 9.00 до 18.00, або можете написати наелектронну пошту бюро koretskeЭтот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., Адреса Відділу : м. Корець, вул. Київська, 37, відділ «Корецьке бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Завдяки сучасним сервісам системи безоплатної правової допомоги (далі — БПД) Ви можете отримати правову консультацію “не виходячи з дому”, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним номером 0800 213-103, або звернутися до інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.